Oczyszczalnie
tradycyjne
Oczyszczalnie drenażowe
Schemat oczyszczalni drenażowej
Drenażowa oczyszczalnia ścieków jest najprostszym rodzajem oczyszczalni. Schemat ideowy prezentuje powyższy rysunek.
Ścieki odpływające z budynku (1) trafiają do osadnika gnilnego (2). W szczególnych przypadkach przed osadnikiem znajduje się separator tłuszczów. Po wstępnym pod-czyszczeniu ścieki są równomiernie rozprowadzane do poszczególnych nitek drenażowych (4) za pomocą studzienki rozdzielającej (3).
Następnie ścieki są rozsączane do gruntu (4), gdzie następuje doczyszczanie tlenowe. Wszystkie dreny mogą łączyć się rurą zbierającą i studzienką zbierającą, której zadaniem jest napowietrzanie wszystkich drenów (5).
Mogą istnieć także rozwiązania, w których każda nitka drenażowa posiada własną studzienkę napowietrzającą lub kominek. Rozwiązanie to dedykowane jest dla działek budowlanych o dużej powierzchni i gruntach o słabszej przepuszczalności.
Oczyszczalnie ze studnią chłonną
Rozwiązanie idealne na działki o bardzo małej powierzchni i chłonnym gruncie. Studnia chłonna to zbiornik w formie kopuły ustawionej na poletku żwirowym. Odpływ ścieków ze studni do gruntu odbywa się poprzez boczne szczeliny na ścianach studni oraz dno. Ściek przepływa przez warstwy żwiru , które pełnią role filtra i ułatwiają rozsączanie w gruncie.
Oczyszczalnie na pakietach lub tunelach drenerskich
Oczyszczalnia na tunelach drenarskich to świetne rozwiązanie przeznaczone do każdego rodzaju gruntów. Dodatkową zaletą tuneli jest ich pojemność wodna (jeden tunel to 150 litrów) co ma znaczenie w przypadku gruntów o słabszej przepuszczalności. Dzięki możliwości magazynowania ścieku wstępnie oczyszczonego, nawet w sytuacji słabego odbioru przez grunt, tunele umożliwią stopniowe wchłanianie przez dłuższy czas. Takiej możliwości nie ma w przypadku tradycyjnego drenażu.
Dodatkowo tunel drenarski umożliwia okresowe czyszczenie drenażu i wizualną kontrolę przez studzienkę rozdzielczą i kominki napowietrzające. Tego typu drenaż nie wymaga dużej powierzchni zabudowy, co ma znaczenie na działkach o małym areale oraz nie potrzebuje głębokich wykopów - przy dobrym układzie spadków wystarczy wkopać się na ok. 80 cm poniżej poziomu terenu.